Factory Free sample Outlet Box And Electrical Socket - SF-80-USB-17B-C – Safewire Electric
Short Description:
Technical Parameters
Materials and protection requirements for distribution box products
Product Tags
Related Video
Feedback (2)
Factory Free sample Outlet Box And Electrical Socket - SF-80-USB-17B-C – Safewire Electric Detail:
USB Characteristic:
Serial No. Parameter Description
1 Panel Material PC 94-V0
2 Inside material Tin phosphorous bronze
3 Surface finish Glossy
4 USB DC output 2.1A/5V
5 Output voltage tolerance ±3%
6 Output power Max.10.5W
7 Service life in hours 3000h 10.5W
8 Efficiency 78%
9 No-load power consumption Max 0.2W
10 Input voltage 100~240v/AC 50~60Hz
11 Color White RAL9003 Black
12 Number of terminals 2 screw terminals
13 Electrical insulation class Class II
14 IK degree of protection IK04
15 IP degree of protection IP21
16 Dimension of product 80*80mm
Environmental requirements
1 Operating temperature -10℃~+40℃;Operating
2 humidity 20%~90% RH
3 Storage temperature -20℃~+85℃;storage
4 humidity 10%~95% RH