Hot Selling for Sliding Floor Outlet Box - Safewire HTD-251CK – Safewire Electric
Short Description:
Technical Parameters
Materials and protection requirements for distribution box products
Product Tags
Related Video
Feedback (2)
Hot Selling for Sliding Floor Outlet Box - Safewire HTD-251CK – Safewire Electric Detail:
Technical parameters:
  1. The environment temperature:-5℃~/40℃
  2. The rated voltage:100V~~250V
  3. Rated current:10A、13A、16A、20A
1
Model
HTD-251CK
7
Market standard
Customized
2
Brand Name
Safewire or OEM brand
8
Place of origin
Zhejiang ,  Wenzhou, China
3
Type
floor socket
9
Frequency
50Hz~60Hz
4
Color
Golden, silver, etc
10
Current Type
AC
5
Grounding
Standard grounding
6
HS Code
Serial No. Parameter Description
1 Panel Material Brass alloy/Stainless steel
2 Surface finish Wire drawing/Polishing/Spray painting
3 Panel Dimension(mm) 250*180
4 Cutout(mm) 243*173
5 Capacity of modules 12 ways modules
6 Mounting type Horizontal installation
7 Bracket material Zinc Alloy & Alu Alloy
8 Sink box Material Steel+Zinc plated
9 Base box dimension(mm) 240*170*75
10
Available modules
45*45/22.5*45(mm)
Application:
 P33
l Office and education
l Industry and Engineering
l Presentation and retail;
l Orientation and safety;
l Transit areas and parking;
l Hotels, hospitality and wellness;
l Health, sport and leisure;
l Art and culture;
Installation instructions:
  1. Remove the panel from the bottom box along with the electrical modules.
  2. Fix the flooring with spare screws on the bottom box and place it in the embedded hole.
  3. The flooring surface shall be at least level with the ground or 20mm below the ground.
  4. Remove flooring surface ,Insert the 10–12mm lead head into the terminal of floor box.
  5. Fix the panel to the bottom box with screws.
Attentions:
  1. Dispose of trash in bottom box and prevent dirt and debris from entering inside.
  2. 2.The sealing ring is closely attached to the smooth surface to prevent water leakage.
  3. 3.Prevent from alkaline corrosion and humidity.
  4. 4.When installing, pay attention to the opening direction,the length of the conductor to the bottom box shall not exceed 10cm,Set aside at least 200mm of cable.
p3
Package:4 Pcs inner box into a master carton.Poly bag with box packing.
Method of use:
Product Show:
HTD-251CK
Features:
  2. Simple installation: Hinged cover with screw fix to steel box body.
P23 P22
  2. Good sealing:With temporary lid-secure to body during pour to prevent ingress of slurry.
  3. Power-coated steel box has 10*25mm conduit and diameter of 27mm diameter knock-outs available to accommodate CAT 6A cabling available on request.