Hot sale Factory Wall Socket With Usb Port - XJY-USB-50B-A-C Wall switch – Safewire Electric
Short Description:
Technical Parameters
Materials and protection requirements for distribution box products
Product Tags
Related Video
Feedback (2)
Hot sale Factory Wall Socket With Usb Port - XJY-USB-50B-A-C Wall switch – Safewire Electric Detail:
Technical parameters:
Serial No. Parameter Description
1 Model XJY-USB-50B-A-C
2 Panel Material PC
3 AC input Frequency 100-240V/AC 50-60HZ
4 AC input 100-240V
5 USB output voltage DC 5.0V
6 USB output current 2.1A
7 Color White
8 Panel Dimension(mm) 46*43
Application:
通用图
  •  embedded into the wall
  • into desktop socket
  • into floor box
Feature :
  • Voltage withstanding: above 3KV;
  • Lightning protection level: 3K
  • Energy saving: Reach European power consuming Level 6;
  • With overload Lcurrent and over voltage protection.
  • Output ripple VPP <200mV. (connected phone response is fast while the phone while charging)
  • Automatically cut off after fully charged and not continue to charge the phone.
  • More life reliablity: over 5 years.
Testing Item
Testing Standard
Testing Data
Aging test
USB charger for 2 hours with LED lights must always light
2 hours
High and low pressure 90V-264V to normal operation
90V-264V normal
Power test
Rated output voltage range: no-load: 5V±5%, load:5V±5%
No-load: 4.92-4.95V, load: 5.04-5.1
Rated output current
5.0V
Output ripple: load 1A/2.1A, Vpp<200mV
117mV-146mV
2 minutes
Pin output voltage: D-: 2.75VDC/D+:2VDC, subject to actual test value
D-:2.77V/D+:2.763V
Pressure test
Under normal climatic conditions, the input and output terminals should withstand the corresponding voltage(USB-10, 101 series for the 1500V, the other is more than 3000V), Generally every test a minute without breakdown flashing phenomenon was qualified, and leakage≤5mA.
3000V
0.68mA-0.69mA
Insulation resistance test
Grounding resistance
In any case the resistance shall not exceed 100mΩ